بازدید: 57
کد: KB-WH-CS-FA-12
زمان انتشار: یکشنبه 26 آذر 1396

مدیریت دامنه (Domains Management) در WHMCS

به طور مختصر WHMCS یک سیستم مدیریت حسابداری و فروش آنلاین است که مناسب شرکتهای هاستینگ می باشد.از قابلیتهای آن می توان به صدور صورت حساب و پشتیبانی پلنهای میزبانی، دروازه پرداخت،ثبت دامنه،سازگار با کلیه OS سرورها و خدمات حفاظت از تقلب را اشاره نمود.شرکت زود وب متون مربوط به WHMCS را ترجمه کرده و در اختیار کاربران قرار داده است.

منبع: http://docs.whmcs.com/Domains_Management

Admins

به عنوان یک مدیر ،شما می توانید دامنه ها را از طریق Client profile و برگه domain مدیریت نمائید. در این صفحه شما می توانید نیم سرورها و وضعیت locking دامنه را طبق آخرین وضعیت دیتابیس و به صورت realtime مشاهده نمایید. همچنین سطری با عنوان Registrar Commands مشاهده می کنید که گزینه هایی مانند Renew, Modify WHOIS, Get EPP Codeر نیز در آن وجود دارند. کلیک بر روی هر کدام از این گزینه ها امکانی را متناسب با Domain registrar به صورت زنده و آنلاین نمایش می دهد. Domain Addons را می توان در همین صفحه فعال و غیرفعال کرد. با انتخاب یا عدم انتخاب checkbox متناسب و کلیک بر روی Save Changes باعث فعالسازی این ویژگی و انجام تنظیمات مربوطه می شود.

Clients

کاربران دسترسی کامل به ابزارهای مدیریت از client area را خواهند داشت. مشابه شما آنها نیز می توانند نیم سرورها را مشاهده و تغییر دهند، وضعیت locking دامنه را تغییر دهند، تنظمیات تمدید خودکار را سفارشی کنند ، اطلاعات whois دامنه را مشاهده کنند، کد انتقال را درخواست دهند و برای دامنه شان درخواست تمدید آن را بفرستند.

In Bulk

عملیات گسترده ذیل برای کاربران قابل استفاده هستند تا هنگام تغییر چندین دامنه با هم بتوانند لیستی از آنها را انتخاب و تنظیمات را بر روی همه ی آنها انجام دهند. مدیریت نیم سرورها،انتخاب گزینه Use default nameservers and whmcs باعث می شود تا حساب هاستینگ سرور دامنه های مشابه به یکدیگر نسبت داده شوند یا استفاده از سیستم پیش فرض برای ثبت سفارشات دامنه استفاده شود. گزینه Use custom nameservers را انتخاب کنید تا فیلدهایی برای وارد کردن دیگر نیم سرورها نمایان شود. Auto Renewal Status فعال یا فعال کردن گزینه تمدید سایر دامنه ها را موجب می شود. Registrar Lock Status :فعال یبا غیرفعالسازی Register lock را برای همه ی دامنه ها موجب می شود. ویرایش مشخصات کاربری ، انتخاب کزینه Use existing account contact از لیست پایین افتادنی موجب ثبت اطلاعات تماس شما برای دامنه جاری می شود. گزینه Specify custom information below را انتخاب تا جزئیات اطلاعات تماس را وارد نمایید و تا در مورد همه ی دامنه های انتخابی به کار رود. Renew Domains : دامنه های انتخابی را تمدید می کند، در صفحه ی بعدی می توانید مشخص کنید که هر کدام از دامنه ها به چه میزان تمدید شوند

Handling New Domain Registrations & Transfers

به منظور ثبت دامنه ی جدید و یا انتقال آن ، ابتدا می بایست یک سفارش برای آن ثبت شود. کاربر می تواند اینکار را از طریق Client area انجام داده و یا در قسمت admin این سفارش را ثبت نمایید. با دادن سفارش ، ثبت دامنه از روش های مختلف مورد پردازش قرار می گیرد. 1-در ابتدا گزینه automatic registration on payment enabled, را فعال نمایید. سپس می توانید به راحتی به فاکتور رفته و علامت پرداخت شده رابا انتخاب گزینه manually applying a payment و یا byrunning a capture فعال نمایید. به محض اینکه در فاکتور علامت پرداخت شده درج گردید،سفارش دامنه به رجیسترار دامنه ارسال می شود. 2- اگر گزینه automatic registration فعال نباشد، بنابراین گزینه ای برای تلاش در ثبت دامنه هنگام پذیرش درخواست pending و با انتخاب گزینه Send to Registrar را خواهید داشت. در منوی پایین افتادنی Registrar نام رحیسترار مد نظرتان را انتخاب تا تنظمیات آن را پذیرش نمایید. یا اگر گزینه automatic registration فعال نباشد و سفارش نیز اخیرا پذیرش شده باشد،می توانید وارد رکورد دامنه ها شده و در آنجا نام رجیسترار را انتخاب و سپس save را انتخاب نمایید. دکمه ثبت یا انتقال دامنه در تنظیمات Registrar Commands نمایش داده می شود. این دکمه هابه شما امکان می دهند تا فراخوانی های API را به صورت دستی انجام دهید.

Handling a Failed Domain Registration

اگر فرایند ثبت دامنه به صورت خودکار لغو شود ، زمانیکه خطا رفع گردید ،می تواند از whmcs درخواست کنید تا تلاش مجددی برای ثبت یا انتقال انجام دهد. به منظور انجام این تنظیمات به رکورد دامنه مراجعه و اطمینان حاصل نمایید که نام رجیسترار صحیح از لیست انتخاب شده است. سپس از شما در مورد تایید انجام و پردازش این عملیات قبل از فراخوانی API رجیسترار سوال می کند. بنابراین در این حالت سفارش جدید با شکست مواجه نخواهد شد. هر خطایی که از سیستم راه دور بازگردانیده شود در صفحه نمایش داده شده زمانیکه ثبت دستی دامنه را در حال انجام باشد.خطاهای رایج در صفحات اسناد رجیسترار دامنه ما قرار دارند بنابراین به بخش Domain Registrar رفته و از Help آن استفاده و در صورتیکه نتوانستید پاسخ خود را بیابیدمی بایست با registrar مکاتبه و از آنها راهنمایی بخواهید.

Viewing/Editing Domain Nameservers

برای هر دامنه ای که به ماژول رجیسترار در whmcs نسبت داده شده است مشاهده و ویرایش نیم سرورهای دامنه یک فرایند مجتمع است. زمانیکه جزئیات دامنه به همراه برگه Domains در client profile را مشاهده می کنیم، فیلدهای نیم سرور ،به عنوان بخشی از رکوردهای دامنه نمایش داده می شوند . هرگونه تغییر در این فیلدها و تحویل آن ، با رجیسترار دامنه ارتباط برقرار کرده و به صورت اتوماتیک به روز می شود.

Viewing/Editing Locking Status

اگر ماژول رجیسترار دامنه به locking/unlocking دامنه نسبت داده شده باشد، بنابراین فیلد Registrar lock به همراه فیلد نیم سرورها در صفحه مدیریت نمایش داده می شود و انتخاب یا عدم انتخاب این گزینه تغییرات را به رجیسترار دامنه ارسال می کند.

Viewing/Editing WHOIS Information

برای مشاهده و انجام تغییرات در اطلاعات تماس مرتبط با دامنه درون whmcs ، از صفحه جزئیات دامنه در client profile بر روی دکمه Modify Domain Contact Details کلیک نمایید. سپس لیستی از اطلاعات تماس جاری را مشاهده که به شما اجازه می دهد تا آن راتغییر و تحویل دهید. اطلاعات whois به صورت locally در whmcs ذخیره نشده و همیشه به صورت realtime با رجیسترار در ارتباط هستند. بنابراین هر گونه به روز رسانی در آن باعث تغییر در registrar و یا بالعکس می شود.

Domain Renewals

به طور پیش فرض ، فاکتور دامنه ها به صورت خودکار و در تاریخ سررسید تولید می شوند.مدت زمان صدور این فاکتور در قسمت Setup > Automation Settings تعیین می شود. دامنه هایی که فعال باشند به صورت خودکار تمدید آنها انجام می شود و گزینه Do Not Renew درdomain profile بدون انتخاب باقی می ماند. کاربران همچنین می توانند گزینه Do Not Renew را به همراه تنطیمات Auto Renew فعال یا غیرفعال نمایند. این گزینه برای هر دامنه می تواند فعال یا غیرفعال شود. دلیل این Auto Renew این است که اگر فاکتور دامنه برای دامنه تولید شود و از دروازه آنلاین خریدار استفاده کنید و کاربران پرداخت را توسط این روش انجام می دهند و دارای کارت اعتباری هم می باشند،می توانند در تاریخ سر رسید فاکتور به صورت اتوماتیک تمدید را انجام دهند. فاکتورهایی که از طریق گزینه Recurring Amount به صورت اتوماتیک تولید می شوند،در هنگام خرید دامنه این گزینه برایشان ست شده است.این بدین معنی است که اگر شما قیمت دامنه های خود را افزایش دهید، بر روی کاربران فعلی تاثیری نخواهد داشت. اگر تمایل دارید تا قیمت کاربران جاری را نیز تغییر دهید اینکار توسط گزینه ی bulk pricing update bility قابل انجام است.هر زمانیکه فاکتور برای تمدید دامنه مارک پرداخت شده را دریافت کرد، و اگر دامنه به ماژول رجیسترار در whmcs نسبت داده شود بنابراین فرمان تمدید به رجیسترار دامنه ارسال شده تا فرایند تمدید انجام شود. اینکار توسط تنظیمات تمدید خوکار و قسمت Setup > General Settings > Domains انجام می شود. و در صورت تمایل غیرفعال شود. کاربران همچنین می توانند تمدیدها را در هر زمانی سفارش دهند. این کار کاربران را قادر می سازد تا دامنه ها را زودتر تمدید نمایند. این تمدید توسط shopping cart و با انتخاب the Domain Renewals category. انجام می شود. دامنه های تمدید شده توسط این روش از قیمت های جاری که در مسیر in Setup > Products/Services > Domain Pricing وجوددارند استفاده می نمایند.

Grouped Renewal Reminders

با ارائه نسخه whmcs v5.1 عملکرد گروه بندی دامنه ها را معرفی نمودیم. هر گزینه به remind دامنه که معادل 30 یا بیشتر باشد در تاریخ 11 هر ماه ارسال می گردد. اینکار باعث می شود تا دامنه ها با یکدیگر گروه بندی شود که در تاریخ xx روز دیگر منقضی می شود. اگر عددی کمتر از 30 درج شود،بدین معنی است که ارسال دقیقا در تاریخ یادآوری انجام خواهد شد. اینکار نیز موجب گروه بندی دامنه ها می شود اما با قالبی مشابه the domains will expire in xx days" بنابراین تنها دامنه هایی که تاریخ سر رسیدشان یکسان باشد گروه بندی می شوند. زمانیکه reminder ارسال می شود در مقابل رکورد کاربر تعریف می شود تا هشدار دیگری ارسال نگردد.هشدارها بر مبنای تاریخ سر رسید بعدی و نه تاریخ انقضا ارسال می شوند. این بدلیل است که تاریخ انقضا می تواند از تاریخ سر رسید بعدی متفاوت باشد.

Email Syntax

ویژگی گروه بندی تمدیدها متغیرهای پیچیده ای را ارائه می دهد و باعث سفارشی سازی ایمیل های ارسالی به کاربران می شود. در شرایط نرمال قالب ایمیل reminder تمدیدمی تواند در سمت چپ قرار داده شود اما کاربران حرفه ای به سفارشی سازی آن علاقه مند هستند. گزینه های قابل استفاده بشرح ذیل هستند : $days_until_expiry : زمانیکه هشدار reminder برای 30 روز و یا بیشتر از 11 ام ماه ارسال شود ست می گردد $expiring_domains : زمانیکه هشدار reminder برای 30 روز و یا بیشتر از 11 ام ماه ارسال شود ست می گردد. این لیستی از دامنه های منقضی شده در XX روز آینده می باشد. در واقع ارایه ای از اطلاعات شامل domainidر و nameر nextduedatemو expirydate و تعداد روزها می باشد. $domains : برای reminder هایی ست می شود که کمتر از 30 روز ست شده اند در حالیکه بیش از یک دامنه با تاریخ سر رسید یکسان را در حساب کاربری دارد. اطلاعاتی مانند domainid, name, nextduedate, expirydate در این قسمت به چشم می خورند.

Manually Registering/Renewing a Domain

برای برخی کاربران مورد اعتماد و یا دامنه های شما ممکن است بخواهید تمدید را بدون پرداخت انجام دهید. به منظور انجام این، وارد تب domains در client profile شوید. بر روی دکمه Renew در قسمت Registrar کلیک تا درخواست تمدید سریعا به رجیسترار دامنه ارسال شود. اگر موفقیت آمیر باشد، تاریخ انقضا به روز می شود همچنین می توانید در صورتیکه پرداخت را به صورت دستی می خواهید انجام دهید، تاریخ سر رسید بعدی را افزایش دهید حال اگر فاکتور تمدید اخیرا صادر شده باشد و automatic renewal نیز فعال باشد با پرداخت آن سفارش ، درخواست تمدید دامنه ی ذیگر به رجیسترار ارسال خواهد شد. بنابراین مراحل ذیل را نیز بایسنی انجام دهید : ابتدا فاکتور دامنه را یافته و بر روی گزینه the View Invoices link on the domain page کلیک تا مستقیما وارد لیستی از فاکتورهای آن دامنه شوید. عناصر line را کپی و در line جدید قرار داده و سپس آن را ذخیره نمایید. سپس line اصلی را از فاکتورها حذف تا با انجام اینکار لینک واقعی به دامنه بعداز پرداخت و تمدید حذف خواهد شد.

Moving a Domain to another Client

انتقال دامنه زمانیکه برگه Domains مربوط به دامنه ای که قصد انتقال آن را دارید را مشاهده می کنید،روی گزینه click Move Domain to Another Client که در بالا و سمت راست صفحه وجود دارد کلیک نمایید. یک جعبه popup نمایش داده شده که در آن می بایست ID کاربر جدید را وارد نمایید اگر این شناسه را نمی دانید از فیلد search بدین منظور استفاده کنید. با وارد کردن نام کاربری ID وی نمایش داده خواهد شد بعد از انتخاب کاربر دلخواه بر روی دکمه transfer کلیک نمائید. دامنه منتقل خواهد شد ، پنجره بسته شده و پنجره اصلی نیز بازیابی تا نشان دهد که دامنه تحت کنترل کاربر جدید است. این فرآِند جزئیات whois را تغییر نخواهد داد پس چنانچه قسمت ویرایش آن را دارید بر روی گزینه Modify Contact Details" در تب Client domain کلیک نمایید.

Invoices

فاکتورها را نمی توان بین کاربران جابجا کرد بنابراین هنگام انتقال یک دامنه هر فاکتوری تحت نظر مالک قبلی باقی خواهد ماند. بنابراین چک کردن تب invoices به منظور مشاهده هرگونه فاکتور پرداخت نشده ضروری می باشد. اگر قصد دارید فاکتوری برای مالک جدید صادر نمایید گزینه Next Due Date forward/back را به تعداد یک روز جابجا کرده تا با اجرای cron job بعدی فاکتور تولید شود.

Deleting a Domain from a Client

زمانیکه دامنه ای را مشاهده می کنید که قصد حذف آن را دارید ، به انتهای صفحه رفته و بر روی لینک Delete قرمز رنگ کلیک نمایید. بعداز کلیک بر روی این لینک از شما درخواست تایید می نماید که نسبت به اینکار اطمینان دارید؟ اگر بر روی No کلیک کنید به صفحه باز می گردید، و اگر روی yes کلیک کنید آیتم مورد نظر حذف شده و سایر دامنه ها برای شما نمایش داده می شود. نکته : حذف یک دامنه از whmcs عملیات خاصی را در رجیسترار دامنه انجام نخواهد داد.

آخرین بروزرسانی: یکشنبه 26 آذر 1396 15:22:05