بازدید: 120
کد: KB-SV-PC-FA-24
زمان انتشار: یکشنبه 27 خرداد 1397

چگونه در سیستم عامل‌ویندوز، فولدر فوق مخفی بسازیم

هرکسی که تجربه کار با سیستم عامل ویندوز را داشته باشد، می‌داند که با راست کلیک کردن بر روی یک فایل یا فولدر و تغییر دادن Properties آن، می‌توان آن را مخفی ساخت. اما مشکل این روش آن است که تقریبا همه افراد می‌دانند که با تغییر یک گزینه‌ی در برگه View از تنظیمات Folder Options می‌توان به فایل ها و فولدرهای مخفی دسترسی داشت. ساده‌ترین راه برای ساخت یک فایل یا فولدر مخفی واقعی، زدن برچسب فایل سیستمی به آن است. در اینصورت حتی با تغییر تنظیمات در بخش Folder Options، ویندوز فایل یا فولدر مذکور را نمایش نخواهد داد.در راهنمای ذیل روشی را آموزش می دهیم که به نحوی قادر به مخفی ساختن یک فولدر باشید که به سادگی پیدا نشود.

جهت مخفی کردن فایل و یا فولدر طبق راهنمای ذیل عمل نمائید:

 • در ابتدا میبایست فایلی که مدنظر دارید مخفی شود را انتخاب و یا ایجاد کنید.در تصویر ذیل به صورت تستی که فایل در مسیری از ویندوز ایجاد می کنیم.
 • جهت تست یک فایل به نام "sample.txt" ایجاد کردیم.
 • حال می بایست جهت مخفی کردن command prompt را باز کرده و در آن کلمه "cmd" را جهت اجرای دستورات تایپ کرده و سپس بر روی گزینه OK کلیک می کنیم.
 • این نکته ضروری است که در ویندوز هر فایل یا پوشه دارای 4 خاصیت متفاوت می باشند. این چهار خاصیت عبارت اند از:
  1 . فایل یا پوشه Hidden: این حالت مخصوص زمانی است که شما می خواهید فایل یا پوشه مورد نظر خود را مخفی کرده و امکان دسترسی به آن را قطع نمایید. اگر به یاد داشته باشید توسط ویژگی Attributes واقع در Properties هر فایل می توانستید پوشه مورد نظر خود را مخفی نمایید.
  2. فایل یا پوشه System: این نوع فایل ها بسیار برای سیستم عامل مهم بوده و در صورت پاک شدن یا ویرایش آنها سیستم عامل به درستی کار نخواهد کرد. و در نهایت مجبور به تعویض ویندوز خواهید شد.
  3. فایل یا پوشه Read Only: همانطور که از نام آن پیداست در این نوع فایل های شما تنها مجوز مشاهده فایل را خواهید داشت و فعالیت های دیگر مانند ویرایش و یا حذف فایل امکان پذیر نخواهد بود.
  4. فایل یا پوشه Archives: دیگر فولدر و فایل هایی که به عنوان اطلاعات شما در ویندوز قرار می گیرند Archives یا بایگانی نام دارند. اکثر این فایل ها توسط کاربران سیستم ایجاد شده و امکان ویرایش و یا حذف آنها وجود دارد.


  حال جهت مخفی کردن فایل مورد نظر میبایست دستور ذیل را وارد نمائید.
   attrib +s +h C:\Users\manager\Downloads\sample.txt
  در دستور فوق بعد از attrib به ترتیب حرف S مخفف system و حرف h مخفف hidden می باشد.مسیر C به بعد که نوشته است مسیری است که در نظر دارید آن و یا پوشه به حالت مخفی در آید.
 • حال اگر در نظر داشته باشید از حالت مخفی خارج گردد می بایست دستور ذیل را وارد نمائید.

  در حالت کلی با افزودن علامت + یک خاصیت اضافه و یا فعال می گردد و علامت - به معنی غیرفعال و یا حذف کردن می باشد.

  attrib -s -h C:\Users\manager\Downloads\sample.txt
آخرین بروزرسانی: یکشنبه 27 خرداد 1397 12:47:46